Po wejściu w życie od 1 lipca 2018 roku ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności pomorski oddział NFZ zwiększył nakłady na świadczenia w zakresie dostępu do rehabilitacji leczniczej i sfinansował wszystkie świadczenia medyczne w tym zakresie zrealizowane na rzecz osób posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.
W okresie od lipca do grudnia 2018 roku ze świadczeń rehabilitacji leczniczej na podstawie posiadanego orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności skorzystało 4216 pacjentów. Za ponad 45,5 tysiąca świadczeń wykonanych w tym okresie pomorski NFZ zapłacił prawie 3,7 miliona złotych.
2706 pacjentów ze znacznym stopniem niepełnosprawności skorzystało również w okresie od lipca do grudnia ubiegłego roku na mocy przywoływanej ustawy z ponad 5,3 tysiąca świadczeń z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej o łącznej wartości przekraczającej 350 tysięcy złotych.
Z usług obejmujących zaopatrzenie w wyroby medyczne, takie jak między innymi protezy słuchu, przedmioty ortopedyczne, przedmioty z zakresu optyki okularowej oraz środki pomocnicze, na podstawie zapisów ustawy skorzystało 2086 osób posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.
W czasie obowiązywania ustawy do pomorskiego NFZ wpłynęła w 2018 roku zaledwie jedna skarga, szybko wyjaśniona z poradnią rehabilitacyjną, związana z rejestracją osoby niepełnoprawnej na zabiegi fizjoterapeutyczne. W tym roku w trakcie rozpatrywania przez NFZ jest jedno zażalenie na brak respektowania przez podmiot medyczny dokumentów potwierdzających stopień niepełnosprawności pacjenta.
Podpisała: Elżbieta Rucińska-Kulesz, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ
data publikacji: 6 marca 2019 r.